Muzeum Policie České republiky je umístěno v areálu pražského Karlova, který byl založen roku 1350 českým králem a pozdějším římským císařem Karlem IV. pro augustiniánský klášterní řád. O zřízení Muzea Policie České republiky bylo rozhodnuto v roce 1990 a expozice byla pro veřejnost otevřena dne 12. dubna 1991. Toto muzeum objektivně dokumentuje a prezentuje historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území bývalého Československa od doby jeho vzniku po současnost s krátkými náhledy do historie Rakouska - Uherska. Je dělena do historických a tematických celků. Součástí expozice je také víceúčelový sál s audiovizuálním vybavením a řadou funkčních technických zařízení a didaktických prostředků. Najdete zde počítač, na kterém si ověříte své znalosti dopravních předpisů, diaprojektory, daktyloskopické komparátory, křemíkovou lampu na ověřování pravosti bankovek a dokladů a další zajímavosti. Prostory nádvoří dotváří drobná architektura typu kapličky. V nice je umístěna plastika Karla IV. od Josefa Maxy z roku 1837, přemístěna ze starého města.
Pondělí - zavřeno. Úterý až neděle 10.00 - 17.00 hod. Park otevřen v době letního času 6.00 - 19.00, v době zimního času 6.00 - 18.00 hod.
Založení kláštera a kostela na Karlově v roce 1650 úzce souvisí s velkolepým urbanistickým dílem Karla IV. Gotický klášter zasvěcený řádu augustiniánů se zachoval původní dispozici i po barokní přestavbě, dokončené roku 1660. V přízemních místnostech jsou dodnes zachovány velice kvalitní raně barokní štukatury. Pod klášterem byly dobré sklepy, v nichž kanonie ošetřovala víno. V roce 1785 byl Josefem II. řád augustiniánů zrušen a po roce 1790 přešel bývalý konvent do vlastnictví nemocnice pro nevyléčitelně nemocné. Až do vybudování vodovodu v roce 1857 se sem voda dovážela z Karlova náměstí. V letech 1914 - 1918 sloužil objekt jako středisko pro válečné rekonvalescenty. Roku 1960 získalo budovu ministerrstvo vnitra pro Státní oblastní archiv. Areál prošel řadou stavebních úprav. Zhruba od poloviny šedesátých let minulého století byla podstatná část kláštera využívána pro muzejní účely. 12. dubna 1991 zahájilo svou činnost Muzeum Policie České republiky.
Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého byl vysvěcen v roce 1377. Světoznámá klenba o průměru 22,8 m byla postavena v roce 1875, patou spočívá na osmihranu bez jakékoliv opory, výška klenby je 17,7 m. Klenba a žebrové pletivo tvoří překrásnou paprskovitou hvězdu. V letech 1708 - 1711 byly přistaveny tzv. "svaté schody" z českého červeného mramoru (nabodobenina schodů lateránského kostela v Římě) a pod nimi byla podle půdorysu a vzoru beltlémské baziliky vystavěna betlémská jeskyně (vybudovaná jako grotta). Je klenutá, má pět oddělení a stěny jsou zdobeny freskami. Mistrovské varhany z roku 1733 jsou z dílny Bedřicha z Telče. Kostel byl zrušen společně s klášterem v roce 1785. Částečně opravený kostel byl znovu vysvěcen v roce 1789 a začal sloužit původnímu účelu.
Zdroj informací: www.muzeumpolicie.cz, informační panel