Obec Hukvaldy se nachází mezi Frýdkem-Místkem a Příborem. Obec se rozprostírá převážně v údolí řeky Ondřejnice, mezi Sklenovskými vrchy - na západní straně a Přední a Zadní Babí horou - na východní straně. Na jihu tvoří přírodní hranici hrad Hukvaldy a Kazničov.
HISTORIE OBCE
Obec Hukvaldy byla správním střediskem rozsáhlého panství olomouckých biskupů. Hradní areál byl založen kolem poloviny 13. století, za jeho zakladatele je považován německý šlechtic ve službách Přemysla Otakara II, Arnold z Huckeswagenu, vlastník rozsáhlého území mezi Odrou, Ostravicí a Beskydami. V letech 1260 - 1290 vznikl v podhradí dvůr. Mimo dvůr existovala zájezdní hospoda, mlýn a na Podlesí obydlí ovčáků, později obydlí lesmistra a porybného. Roku 1567 byl založen pivovar a pivo se zde vařilo až do r. 1970.
Kromě pivovaru zde byla zřízena palírna kořalky, řeznictví, kovárna, bednárna a aresty. Po vybudování panských kamenných staveb se stavěly dřevěné domy pro obyčejný lid. Dodnes v podzámčí najdeme sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriana a sochu Panny Marie.
K Hukvaldům neodmyslitelně patřila obora založená v r. 1566 biskupem Vilémem Prusinovským. V 19. století se proslavil hukvaldský hřebčín založený r. 1858 kardinálem Furstenberkem. V dnešní době přestavěné budovy slouží k bydlení. Učilo se nejdřív v panském domku č. p. 36. Roku 1816 je zřízena škola z bývalé bednárny. Zde se narodil nejslavnější rodák Leoš Janáček. Měšťanská škola byla postavena až po roce 1948.
V minulosti bylo na Hukvaldech velké množství tkalců a tkalcovství kvetlo až do poloviny 19. st., kdy ho zcela zničily nové továrny v okolních městech. Poddaným hukvaldskému hradu byl Sklenov, dnes Dolní Sklenov. První písemná zmínka je z r. 1294. Předpokládá se, že zde v minulosti existovaly sklenné hutě, kopal se zde kamenec. Sklenovští měli povinnost roboty.
Další částí obce jsou Rychaltice, které byly do roku 1960 samostatnou obcí. Historie sahá na počátek 14. st., kdy byly založeny biskupským úředníkem Bertholdem a náležely k hukvaldskému panství. Svou školu měly Rychaltice pravděpodobně již před r. 1580.
Ani obci Hukvaldy se v padesátých a šedesátých letech nevyhnulo združstevňování a s tím pozměňování krajiny a se změnou způsobu života se změnil i ráz obce.
PAMÁTKY, KULTURA A SPORT
Historickým klenotem je hrad a obora s dančí a mufloní zvěří a amfiteátrem a sochou Lišky Bystroušky, také památník Leoše Janáčka.
Dlouholetou tradici má v obci kulturní dění. Již v roce 1865 Jiřím Janáčkem byl založen Čtenářsko pěvecký spolek. Tradici má i dechová hudba, a to na Hukvaldech i v Rychalticích. Od roku 1948 byl každoročně konán festival Janáčkovo hudební Lašsko. V současné době každoročně probíhá mezinárodní hudební festival pod názvem Janáčkovy Hukvaldy.
Poznat Hukvaldy nám může pomoci i naučná stezka, která vede z obce Hukvaldy přes hrad, oboru a pak dál na Frýdek-Místek okolo vodní nádrže Olešná.
Z přírodních zajímavostí je to přírodní rezervace "Pod Hukvaldskou oborou" a "Palkovické hůrky"
DOSAŽITELNOST- Silnice: obcí vede silnice, která se napojuje na silnici č. I/48 Příbor - Frýdek-Místek
- Autobusová doprava : autobusové spojení do Frýdku-Místku, Příbora, Ostravy.
- Železniční doprava : nejbližší železniční stanice v Příboru na trati č. 325 Veřovice - Studénka
|
|